Sofa Bed
Neah 160 Sofa Bed with Standard Arms
An ideal choice for a compact living space, the Neah 160 sofa bed can easily transform into a spacious bed perfect for any needs..
Design by Per Weiss 2023View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
View further product information
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Frame | Matt Black Steel |
| Arm | Upholstered |
| Legs | Dark Lacquered Oak |
| Cushion Material | 100 % Fiberfill |
Comfort
Durable metal frame with a unique combination of no-zag and pocket springs topped with high resilient foam. A mattress construction that offers a soft and inviting top as part of a unique sitting and sleeping comfort.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric cover
* Fiberfill
* High resilient foam
* Pocket spring
* No-zag spring
* Durable metal frame
| Comfort | Double Spring |
| Comfort Type | Soft |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | An ideal choice for a compact living space, the Neah 160 sofa bed can easily transform into a spacious bed perfect for any needs. The Neah 160 Sofa bed with standard arms is designed to bring the classic look into any living space. Neah features legs that automatically fold out when converted into a 160x195 bed, providing a large and comfortable sleeping surface. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 5,5 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 109 cm |
| Sofa Width | 207 cm |
| Sofa Height | 90 cm |
| Seat Depth | 62 cm |
| Seat Height | 44 cm |
| Arm Height | 62 cm |
Bed
| Bed Width | 160 cm |
| Bed Length | 195 cm |
| Bed Height | 44 cm |
| Cushion Dimension | Width: 79 cm Depth: 27 cm Height: 46 cm |
| Gap From Floor To Base | 5,5 cm |
Design by Per Weiss 2023

The Neah Family is the embodiment of compact design, comfort, and versatility. Crafted for modern living,
our Neah sofa bed family offers three sizes and three distinct arm designs to suit every space and style.
| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |

Other people also looked at
