Sofa Bed
Minimum Sofa Bed Nordic Cover Classic
Minimum’s 140 x 200 cm double bed size and handmade mattress creates a comfort inviting you to sit, lounge and sleep. A multifunctional sofa bed packed with features that will Expand Your Living Space..
Design by Peter Henriksen & Per Weiss 2003View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Frame | Matt Black Steel |
| Legs | Chrome |
Comfort
Made from recycled foam, the Classic mattress is durable and provides a high degree of support for a comfortable sleep. Our high density foam provides strong motion isolation, making it easy to share the mattress. Choose our Classic mattress for a firm comfort.
| Comfort | Classic |
| Comfort Type | Firm |
| OEKO-TEX foam | Yes |

Comfort
Choose the comfort that fits your personal needs
| Description | Minimum’s timeless and stylish design is enhanced by the Nordic cover creating an elegant, sleek surface with charming details in each corner of the mattress. The Classic mattress is made from recycled foam and provides an even, supportive comfort by day and at night. The appearance can be changed over time as you have the possibility to replace the cover instead of purchasing a new mattress. Mattress covers are available in any fabric. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 7-14 cm due to gear mechanism |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Fix detachable cover to mattress | Download pdf here |
| Fix back frame cover and mattress to frame | Download pdf here |
| Fix back frame cover and mattress to frame (video) | Download |
| Fix seat frame cover to frame | Download pdf here |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 100 cm |
| Seat Height | 44 cm |
Bed
| Bed Height | 44 cm |
| Mattress Height | 18 cm |
| Gap From Floor To Base | 7-14 cm due to gear mechanism |
Design by Peter Henriksen & Per Weiss 2003
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |




