Sofa Bed
Cubed 160 Sofa Bed With Arms
Cubed 160 with upholstered arms is a space saving sofa bed designed to efficiently utilize available space in any room..
Design by Per Weiss 2009, 2015View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
View further product information
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Arm | Upholstered |
| Legs | Matt Black Steel |
| Cushion Material | 100 % Fiberfill |
Comfort
The No-zag Spring provides an even and soft comfort ideal for sofa seats and backrests. The thick layer of high resilient foam enhances the comfort of the spring to ensure a great sleeping experience as well.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric
* Fiberfill
* High resilient foam
* Fibertex
* No-zag spring
* Solid wood frame
| Comfort | No-zag spring |
| Comfort Type | Medium |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | Reflecting the world’s urbanization trend, Cubed is a stylish sofa bed design with three mattress sections that folds out into the room while converting it from a soft three-person sofa to a comfortable two-person 160 x 200 cm bed. It effectively saves and optimizes valuable space where space is limited. Cubed comes with a set of soft back cushions and slim, upholstered armrests that provide improved room for lounging during the day. The comfortable seating and sleeping surfaces are achieved via a durable No-zag spring mattress giving you even and pleasant comfort. Further, a bedding box is accessible under the seat to store beddings and small cushions. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 2-8 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Assembly Video (Attach pull-downs in Cushion) | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 103 cm |
| Sofa Width | 174 cm |
| Sofa Height | 77 cm |
| Seat Depth | 51 cm |
| Seat Height | 44 cm |
| Arm Height | 64 cm |
Bed
| Bed Width | 160 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 36 cm |
| Mattress Height | 21, 5 cm |
| Cushion Dimension | Width: 75 cm Depth: 20 cm Height: 40 cm |
| Gap From Floor To Base | 2-8 cm |
Design by Per Weiss 2009, 2015
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |

Other people also looked at
Works well in combination with
