Daybed
Sigmund Indu Daybed
At a glance, Sigmund Indu is a single bed, but essentially Sigmund features two pocket spring mattresses offering you a versatile, multifunctional daybed and a spacious 160 x 200 cm king size bed..
Design by Per Weiss 2016View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
View further product information
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Legs | Matt Black Steel |
| Cushion Material | High resilient foam and fiberfill |
Comfort
The individual pockets in these models ensure that pressure is applied to each individual spring for better support – in seating as well as sleeping position. The high resilient foam casing contributes to a breathable mattress while providing a soft top support.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric
* Fibertex
* Fiberfill
* High resilient foam
* Pocket spring 8 cm
* High resilient foam
* Fibertex
| Comfort | Pocket Spring |
| Comfort Type | Firm |
| Comfort Spring Height | 8 cm |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | Flexibility characterizes the Sigmund daybed as the possibilities are almost endless. It enables you to pull down the upper mattress and place it against the other, effectively creating a king size bed. Sigmund also offer the option to separate the two 80 x 200 cm mattresses into single beds appropriate to be placed apart and in different rooms even. The mattresses hold a durable composition provided by pocket spring comfort that gives an even, supportive comfort. Anti-glide fabric under the mattress ensures the mattresses will not slide apart, and the two movable cushions provide proper lounging while resting, relaxing and napping. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 5 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 84 cm |
Bed
| Cushion Dimension | Width: 75 cm Depth: 20 cm Height: 36 cm |
| Gap From Floor To Base | 5 cm |
Design by Per Weiss 2016
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |

Other people also looked at

