Chair
Vikko Chair With Arms
Inspired by an industrial design style, Vikko is an eye-catching lounge chair designed to complement any furnishing and provide a comfortable spot to read books or engage with friends..
Design by Emil Højfeldt & Per Weiss 2018, 2020View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
View further product information
Send as e-mail
Key Features
| Legs | Matt Black Steel |
Comfort
| Comfort | High resilient foam |
| Comfort Type | Firm |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| Description | Crafted on a sturdy matt black steel frame, the Vikko chair is a highly durable piece of furniture that accommodate our sofa beds. The armrest and slightly tilting back and seat provide an improved lounge effect as well as it provides support for arms and back. The Vikko Chair with arms is the modern choice for years to come. |
| Maximum Supported Weight | 110 kg |
| Gap From Floor To Base | 19 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 53 cm |
| Sofa Width | 62 cm |
| Sofa Height | 68 cm |
| Seat Depth | 53 cm |
| Seat Height | 39 cm |
| Arm Height | 54 cm |
Bed
| Gap From Floor To Base | 19 cm |
| Size | 68 x 62 cm |
Design by Emil Højfeldt & Per Weiss 2018, 2020
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |

Other people also looked at
