Ottoman
Malloy Wood Ottoman
Designed to function as a lovely addition for the Malloy Wood sofa bed. To create maximum comfort as chaise lounge or stand-alone piece as a single seat and alternative coffee table..
Design by Per Weiss, Oliver & Lukas WeissKrogh 2020, 2021View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (13-15 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
View further product information
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Frame | Matt Black Steel |
| Legs | Lacquered oak |
Comfort
The Pocket Spring Dual comfort share the general composition of the Pocket Spring models apart from the extra layer of hyper soft foam that gives these sofa beds an extra soft feel. This extra layer of luxury provides a soft seating comfort as well as a mattress recommended for everyday sleeping.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric
* Fiberfill
* High resilient foam
* Fiberfill
* Foam casing
* Pocket spring 10 cm
* Fibertex
* Metal mesh
* Rigid metal frame
| Comfort | Pocket Spring Dual |
| Comfort Type | Soft |
| Comfort Spring Height | 10 cm |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | The appropriate piece of furniture when tired legs need a comfortable rest. Place the Malloy Wood Ottoman as an extension to the Malloy Wood sofa bed and create a stylish sofa lounger set-up. |
| Maximum Supported Weight | 110 kg |
| Gap From Floor To Base | 13 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Seat Height | 44 cm |
Bed
| Mattress Height | 27 cm |
| Gap From Floor To Base | 13 cm |
| Size | 75 x 100 cm |
Design by Per Weiss, Oliver & Lukas WeissKrogh 2020, 2021
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |

Works well in combination with
Other people also looked at
