Chair
Cubed 90 Wood Chair
Compact living defined. Folding out into any room, Cubed 90 is a comfortable one-person bed. A superior one-person chair with a natural wood finish, exuding a Scandinavian design attitude..
Design by Per Weiss, Oliver & Lukas WeissKrogh 2009, 2015View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
View further product information
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Legs | Lacquered oak |
| Cushion Material | 100 % Fiberfill |
Comfort
The No-zag Spring provides an even and soft comfort ideal for sofa seats and backrests. The thick layer of high resilient foam enhances the comfort of the spring to ensure a great sleeping experience as well.
| Comfort | No-zag Spring |
| Comfort Type | Medium |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | Cubed is our most compact sofa bed which enables it to fit in various rooms and accommodate various use scenarios. Cubed Wood is a space saving design that directly address the challenges of urban living – by folding out into the room, Cubed 90 saves valuable space. When converting the chair into a bed, the legs automatically fold out, creating a clever solution that easily transforms it from chair to a comfortable sleeper. Under the seat is a small bedding box compartment, enabling storage of blankets or a small cushion. |
| Maximum Supported Weight | 110 kg |
| Gap From Floor To Base | 2-8 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Assembly Video (Attach pull-downs in Cushion) | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 98 cm |
| Sofa Width | 98 cm |
| Sofa Height | 79 cm |
| Seat Depth | 51 cm |
| Seat Height | 46 cm |
Bed
| Bed Width | 90 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 38 cm |
| Mattress Height | 21, 5 cm |
| Cushion Dimension | Width: 78 cm Depth: 20 cm Height: 40 cm |
| Gap From Floor To Base | 2-8 cm |
Design by Per Weiss, Oliver & Lukas WeissKrogh 2009, 2015
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |

Other people also looked at



