Junus 140 Sofa Bed Nordic Mattress Latex
Junus has been developed on a basis of the proud Danish design traditions while reflecting the compact living trend, introducing multifunctional furniture that Expand Your Living Space..
Design by Per Weiss 2021View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
Send as e-mail
Key Features
| Features |
|
| Frame | Matt Black Steel |
| Arm | Upholstered |
| Legs | Matt Black Steel |
Comfort
A breathable natural core of high quality latex ensures a durable mattress that adjusts to your body. Latex sleeps cooler than foam and reacts instantly to your every move. As Latex is derived from a sustainable resource, it is the eco-friendly choice. Choose our Latex mattress for a medium comfort.
| Comfort | Latex Mattress |
| Comfort Type | Medium |
| OEKO-TEX foam | Yes |

Comfort
Choose the comfort that fits your personal needs
| Description | The Nordic Latex mattress features an exceptional composition. Our latex mattress is durable and adjusts to your body, ensuring you a comfortable rest. As the latex is derived from a natural and sustainable resource, it is breathable as well as it is an eco-friendly option which features a medium comfort. Available in any fabric from our Collection. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 5,5-13,5 cm due to gear mechanism |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Fix detachable cover to mattress | Download pdf here |
| Fix back frame cover and mattress to frame | Download pdf here |
| Fix back frame cover and mattress to frame (video) | Download |
| Fix seat frame cover to frame | Download pdf here |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| Fix arm cover to arm | Download pdf here |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 102 cm |
| Sofa Width | 224 cm |
| Sofa Height | 92 cm |
| Seat Depth | 60 cm |
| Seat Height | 42 cm |
| Arm Height | 77, 5 cm |
Bed
| Bed Width | 140 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 42 cm |
| Mattress Height | 17 cm |
| Gap From Floor To Base | 5,5-13,5 cm due to gear mechanism |
Design by Per Weiss 2021
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |


