Sofa Bed
ILB 100 Sofa Bed 531
Designed for convenience, embracing the smaller, urban living spaces, the purpose of our ILB 100 is to provide space rather than take it..
Design by Andreas Lund, Flemming Højfeldt & Per Weiss 2018View the sofa from all angles in your favorite fabric
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Legs | Matt Black Steel |
Comfort
| Comfort | Excess Pocket Spring |
| Comfort Type | Soft |
| Comfort Spring Height | 16 cm |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | The character of the ILB 100 sofa is defined by the contradiction between the angular upholstery and the very thin tubular legs. Heavy, yet elegant. Archetypical with an industrial twist. Its simplistic form has been crafted from high-quality materials with innovation in mind. Perfectly utilized within a spare bedroom or living space, the IBL 100 features a three-step mechanism allowing for the utmost comfort when lounging or sleeping. Aesthetically pleasing and inherently comfortable the ILB 100 would make a neat addition to any home limited on space.
|
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 14 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 89 cm |
| Sofa Width | 200 cm |
| Sofa Height | 76 cm |
| Seat Depth | 58 cm |
| Seat Height | 38 cm |
Bed
| Bed Width | 115 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 40 cm |
| Gap From Floor To Base | 14 cm |
Design by Andreas Lund, Flemming Højfeldt & Per Weiss 2018
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |

Other people also looked at





