Sofa Bed
Fraction 120 Sofa Bed Nordic Mattress Classic 565
Fraction 120 is a compact sofa bed with a unique triple function mechanism. Fraction has a 4-step adjustable head elevation and two back resting positions for ideal lounging comfort..
Design by Per Weiss 2008View the sofa from all angles in your favorite fabric
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Frame | Matt Black Steel |
| Legs | Matt Black Steel |
Comfort
Made from recycled foam, the Classic mattress is durable and provides a high degree of support for a comfortable sleep. Our high density foam provides strong motion isolation, making it easy to share the mattress. Choose our Classic mattress for a firm comfort.
| Comfort | Classic Mattress |
| Comfort Type | Firm |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| Description | Fraction features a Nordic Classic mattress that is made from recycled foam. The mattress supports you with a constant comfort and the tight pull downs gives the high resilience mattress and a firm and tight look. You can decide between all the fabrics from the Innovation Living Collection. The mattress is made to order, and should you later change your mind, simply choose between our two detachable covers to refresh the look of your Fraction sofa bed. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 5-14 cm due to gear mechanism |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Fix detachable cover to mattress | Download pdf here |
| Fix back frame cover and mattress to frame | Download pdf here |
| Fix back frame cover and mattress to frame (video) | Download |
| Fix seat frame cover to frame | Download pdf here |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 95 cm |
| Sofa Width | 200 cm |
| Sofa Height | 82 cm |
| Seat Depth | 55 cm |
| Seat Height | 42 cm |
Bed
| Bed Width | 120 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 42 cm |
| Mattress Height | 18 cm |
| Gap From Floor To Base | 5-14 cm due to gear mechanism |
Design by Per Weiss 2008
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |

