Sofa Bed
Akello Sofa Bed with Arms
Akello sofa bed with arms is the perfect fusion of sleek design and multifunctionality. Channel-stitched upholstery, hidden storage, and an easy sofa-to-bed transformation make it ideal for versatile living. Upholstered armrests provide extra support, ensuring comfort whether you’re lounging, working, or accommodating guests..
Design by Per Weiss 2024View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (13-15 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
View further product information
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Arm | Upholstered |
| Cushion Material | 100 % Fiberfill |
Comfort
The No-zag Spring provides an even and soft comfort ideal for sofa seats and backrests. The thick layer of high resilient foam enhances the comfort of the spring to ensure a great sleeping experience as well.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric
* Fiberfill
* High resilient foam
* Fibertex
* No-zag spring
* Solid wood frame
| Comfort | No-zag Spring |
| Comfort Type | Medium |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | Akello with arms is a masterpiece of modern functionality and timeless design. Its channel-stitched upholstery adds a refined touch, while the plush seating ensures superior comfort. The spacious 140x200 cm bed provides restful nights with seamless sofa-to-bed conversion. Upholstered armrests offer enhanced relaxation, making it an inviting retreat. A hidden storage compartment discreetly keeps linens and essentials organized, adding to its practicality. Whether you’re lounging, working, or hosting guests, Akello with arms is designed to adapt effortlessly to your needs. Perfect for contemporary spaces, this sofa bed embodies sophistication and intelligent design, creating a balance of aesthetics and usability. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 0 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Assembly Guide (Mounting of arms) | Download pdf here |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 103 cm |
| Sofa Width | 242 cm |
| Sofa Height | 66 cm |
| Seat Depth | 53 cm |
| Seat Height | 40 cm |
| Arm Height | 56 cm |
| Storage Width | 92 cm |
| Storage Depth | 62 cm |
| Storage Height | 18 cm |
Bed
| Bed Width | 143 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 40 cm |
| Cushion Dimension | Width: 98 cm Depth: 27 cm Height: 46 cm |
| Gap From Floor To Base | 0 cm |
Design by Per Weiss 2024
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |

