Sofa Bed
Nabli Sofa Bed
Rounded shapes, relaxed creases and velvet upholstery define Nabli - a contemporary tribute to the functional and laid-back design language of the 1970s. An honest and comfortable multifunctional sofa designed for effortless lounging.
Design by Per Weiss 2026View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Legs | Matt Black Steel |
| Cushion Material | Fiber and fiberfill |
Comfort
Durable metal frame with a unique combination of no-zag and pocket springs topped with high resilient foam. A mattress construction that offers a soft and inviting top as part of a unique sitting and sleeping comfort.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric cover
* Fiberfill
* High resilient foam
* Pocket spring
* No-zag spring
* Durable metal frame
| Comfort | Double Spring |
| Comfort Type | Soft |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | Nabli Sofa Bed embraces the philosophy, aesthetics and comfort ideals of 1970s design. With its low profile, soft contours and relaxed upholstery, it offers an honest and expressive character that invites you to sink in and unwind. Gentle creases and subtle button details enhance the informal design language, creating a tactile surface that develops a beautiful patina over time and strengthens the sofa’s authentic charm. A distinctive feature of Nabli is its double front legs, subtly signaling that this is more than an ordinary sofa. This thoughtful design element not only defines its visual identity but also ensures a smooth and intuitive transformation from sofa to bed. Designed with soft, lounge-inspired seating comfort, Nabli offers a welcoming place for everyday relaxation. When unfolded, it transforms into an exceptionally soft and comfortable bed measuring 140 × 200 cm, delivering the same inviting comfort by night as it does by day. Combining retro inspiration with multifunctional design, Nabli is a refined sofa bed suited for modern living spaces. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 9 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 108 cm |
| Sofa Width | 200 cm |
| Sofa Height | 79 cm |
| Seat Depth | 68 cm |
| Seat Height | 40 cm |
Bed
| Bed Width | 146 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 38 cm |
| Cushion Dimension | Width: 98 cm Depth: 20 cm Height: 44 cm |
| Gap From Floor To Base | 9 cm |
| Size | 145 x 200 cm |
Design by Per Weiss 2026
2026

“Nabli is a relaxed and authentic design defined by its distinctive lounge aesthetic - low, reclined, and exceptionally comfortable. Generous, high back cushions provide effortless support for the shoulders or gently cradle the head, adapting naturally to the way you choose to sit or lounge. Inviting and unpretentious, Nabli is designed for lingering moments and laid-back living, where comfort is not just a feature, but the essence of the experience.”
Per Weiss Chief Design Officer
| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |













