Sofa Bed
Mikunjo Sofa Bed
Soft contours and quilted textures define Mikunjo – a modular sofa bed inspired by 1970s lounge design. With adjustable backrests and a spacious 125 × 200 cm bed, it blends relaxed comfort, flexibility and sculptural style..
Design by Per Weiss 2026View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Legs | Chrome |
Comfort
The No-Zag provides an even and soft comfort ideal for sofa seats, and an addition to back rests comfort. The thick layer of high resilient foam enhances the lasting comfort and the combination of hypersoft and wadding provides a welcoming feeling. The combination of No-Zag and foam also ensure a great sleeping experience.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric
* Fiberfill
* Hypersoft foam
* High resilient foam
* Fibertex
* No-zag
* Solid wood frame
| Comfort | Metal No-Zag Spring |
| Comfort Type | Soft |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | Mikunjo is a refined modular sofa bed concept inspired by the relaxed design language of the 1970s. Defined by soft contours, quilted upholstery and an inviting silhouette, it combines a multifunctional sofa and lounge chair that can stand beautifully on their own or work together in harmonious arrangements. Designed with adaptability in mind, Mikunjo responds to the changing rhythms of modern living – from quiet moments of relaxation to social gatherings with friends and family. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 17 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 96 cm |
| Sofa Width | 200 cm |
| Sofa Height | 78 cm |
| Seat Depth | 60 cm |
| Seat Height | 42 cm |
Bed
| Bed Width | 122 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 42 cm |
| Mattress Height | 21 cm |
| Gap From Floor To Base | 17 cm |
| Size | 125 x 211 cm |
Design by Per Weiss 2026
2026

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |

















