Sofa Bed
Lomira Sofa Bed Sharp Plus Cover Latex
Lomira's 140 x 200 cm double bed size and handmade mattress creates a comfort inviting you to sit, lounge and sleep. A multifunctional sofa bed packed with features that will Expand Your Living Space..
Design by Per Weiss 2024View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
View further product information
Send as e-mail
Key Features
| Features |
|
| Frame | Matt Black Steel |
Comfort
A breathable natural core of high quality latex ensures a durable mattress that adjusts to your body. Latex sleeps cooler than foam and reacts instantly to your every move. As Latex is derived from a sustainable resource, it is the eco-friendly choice. Choose our Latex mattress for a medium comfort.
| Comfort | Latex |
| Comfort Type | Medium |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| Description | Lomira adjusts to you by use of its multifunctional, engineered mechanism that allows for multiple positions. The versatile metal frame and mechanism along with the comfortable latex mattress on top ensure longevity. The mattress that combine a good and moderate firmness is a breathable natural core of high-quality latex, a long-lasting mattress that is further enhanced by the detachable Sharp Plus cover. It gives the mattress a sleek, modern look and can always be changed as the cover is available in all fabrics from our Collection. As latex is derived from sustainable resources it is an eco-friendly choice. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 6-16 cm due to gear mechanism |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Fix detachable cover to mattress | Download pdf here |
| Fix back frame cover and mattress to frame | Download pdf here |
| Fix back frame cover and mattress to frame (video) | Download |
| Fix seat frame cover to frame | Download pdf here |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 95 cm |
| Sofa Width | 214 cm |
| Sofa Height | 90 cm |
| Seat Depth | 56 cm |
| Seat Height | 40 cm |
| Arm Height | 56 cm |
Bed
| Bed Width | 140 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 40 cm |
| Gap From Floor To Base | 6-16 cm due to gear mechanism |
Design by Per Weiss 2024
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |

