Daybed
Circlus Sofa Bed
Two generous mattresses, one iconic silhouette. Circlus is a multifunctional sofa bed rooted in retro design and elevated for contemporary interiors..
Design by Per Weiss 2026View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
Comfort
Pocket Spring mattresses ensure that pressure is applied to each spring separately. The result is a mattress that supports individual parts of your body better. The springs are surrounded by layers of high resilient foam providing a soft top support - whether for playing, sitting, or sleeping. Pocket Split mattresses consist of two separate mattresses that can used separate or in combination.
| Comfort | Pocket Spring |
| Comfort Type | Firm |
| Comfort Spring Height | 8 cm |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | Circlus Daybed reinterprets a classic archetype from Innovation Living’s early years through a precise and geometric design language centered around the circle. Its pure daybed configuration highlights the essence of form and function, where two stacked mattresses create depth, structure and visual clarity. Inspired by the lounge culture of the 1970s, the design merges soft volume with architectural precision, resulting in a sculptural yet inviting presence. Built on a pocket spring mattress construction, Circlus delivers sophisticated comfort and long-lasting durability. The dual mattress design allows the piece to function as a sofa, a relaxed living island, a spacious double bed, or two separate single beds. The cushion-free composition emphasizes its clean geometry, while optional cushions can be added to personalize the character and seating experience. With its versatile functionality and timeless circular aesthetic, Circlus Daybed is ideal for design-focused interiors, studio apartments and open-plan living spaces where adaptable furniture and sculptural simplicity define the atmosphere. |
| Maximum Supported Weight | 330 kg |
| Gap From Floor To Base | 0 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 90 cm |
| Sofa Width | 200 cm |
| Sofa Height | 36 cm |
| Seat Depth | 90 cm |
| Seat Height | 36 cm |
| Storage Box | Not Relevant |
Bed
| Bed Width | 180 cm |
| Bed Length | 200 cm |
| Bed Height | 18 cm |
| Mattress Height | 20 cm |
| Gap From Floor To Base | 0 cm |
| Size | 90 x 200 cm |
Design by Per Weiss 2026
2026

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |









