Chair
Vikko Chair Special Red
Vikko is intended as a compact and comfortable lounging chair with a distinct and simple industrial character..
Design by Emil Højfeldt & Per Weiss 2018View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Send as e-mail
Key Features
| Legs | Matt Black Steel |
Comfort
| Comfort | High resilient foam |
| Comfort Type | Firm |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| Description | Vikko is a minimalistic chair developed to accommodate our sofa beds as an accent chair. The high resilient foam and black painted metal legs makes up a comfortable and durable chair that will last for years to come. Vikko is designed to fit in any living room, bedroom, study-, or guest room equally well. It is produced and packed with respect for the environment enabling you to recycle it due to the ‘knock down’ design approach. This is a special edition of Vikko Chair and is available in Elegance red, ultramarine or orange and special white and black stripes. |
| Maximum Supported Weight | 110 kg |
| Gap From Floor To Base | 19 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Width | 62 cm |
| Sofa Height | 68 cm |
| Seat Depth | 53 cm |
| Seat Height | 39 cm |
Bed
| Gap From Floor To Base | 19 cm |
| Size | 68 x 62 cm |
Design by Emil Højfeldt & Per Weiss 2018
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |

