Arm Chair
Neah Chair with Slim Arms
With its slim armrests, deep cushioning, and sleek profile, the Neah Chair is designed for effortless relaxation. Easily converting into a 80 x 195 bed, it’s the perfect space-saving solution for stylish living areas..
Design by Per Weiss 2023View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
View further product information
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Frame | Matt Black Steel |
| Arm | Upholstered |
| Legs | Dark Lacquered Oak |
| Cushion Material | 100 % Fiberfill |
Comfort
Durable metal frame with a unique combination of no-zag and pocket springs topped with high resilient foam. A mattress construction that offers a soft and inviting top as part of a unique sitting and sleeping comfort.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric cover
* Fiberfill
* High resilient foam
* Pocket spring
* No-zag spring
* Durable metal frame
| Comfort | Double Spring |
| Comfort Type | Soft |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| Description | Neah Chair with slim arms is a sophisticated blend of elegance, versatility, and unparalleled comfort. Designed with Double Spring technology, it features a durable metal frame with a unique combination of no-zag and pocket springs, topped with high-resilient foam. This advanced mattress construction provides a soft yet supportive feel, ensuring a luxurious sitting and sleeping experience. Its sleek slim-arm design offers a compact footprint without compromising on coziness, making it a perfect fit for modern interiors. Easily converting from a refined lounge chair into a comfortable sleeper, it is ideal for both daily relaxation and overnight guests. Whether styled as an accent piece or a functional addition to a space-conscious home, Neah brings timeless aesthetics and innovative comfort to contemporary living. |
| Maximum Supported Weight | 110 kg |
| Gap From Floor To Base | 5,5 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 109 cm |
| Sofa Width | 99 cm |
| Sofa Height | 90 cm |
| Seat Depth | 62 cm |
| Seat Height | 44 cm |
| Arm Height | 62 cm |
Bed
| Bed Width | 80 cm |
| Bed Length | 195 cm |
| Bed Height | 44 cm |
| Cushion Dimension | Width: 79 cm Depth: 27 cm Height: 46 cm |
| Gap From Floor To Base | 5,5 cm |
Design by Per Weiss 2023
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |

