Chair
Mikunjo Chair
Soft, sculptural comfort in a flexible form. The Mikunjo chair works beautifully on its own or alongside the sofa, creating a lounge setup or an extra sleeping place when needed..
Design by Per Weiss 2026View further product information
View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Legs | Chrome |
Comfort
The No-Zag Spring provides an even and soft comfort, ideal for sofa seats and backrests. The thick layer of high resilient foam enhances the comfort of the spring to ensure a great sleeping experience as well.
| Comfort | Metal No-Zag Spring |
| Comfort Type | Soft |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | The Mikunjo chair extends the relaxed design language of the Mikunjo concept with soft contours, quilted upholstery and an inviting silhouette inspired by 1970s lounge interiors. Designed as a multifunctional piece, it functions beautifully as an independent lounge chair while also working seamlessly alongside the Mikunjo sofa to complete the overall seating concept. |
| Maximum Supported Weight | 110 kg |
| Gap From Floor To Base | 17 cm |
| Assembly Guide Description | Download the assembly instruction for this specific model by clicking Download below. |
| Assembly Guide | Download |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Sofa Depth | 96 cm |
| Sofa Width | 90 cm |
| Sofa Height | 78 cm |
| Seat Depth | 60 cm |
| Seat Height | 42 cm |
Bed
| Bed Width | 90 cm |
| Bed Length | 122 cm |
| Bed Height | 42 cm |
| Mattress Height | 21 cm |
| Gap From Floor To Base | 17 cm |
| Size | 125 x 101 cm |
Design by Per Weiss 2026
2026

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |













