Ottoman
Cornila Ottoman
Cornila is an ottoman with integrated storage, it also doubles as a lounger for the sofa models Osvald, and Tripi..
Design by Emil Højfeldt & Per Weiss 2018View the sofa from all angles in your favorite fabric
Standard (2-4 Weeks)
Made-to-order (6-8 Weeks)
Go to detailed fabric overview Please note that your screen presentation of the fabric texture and color may vary from the actual fabric.
View further product information
Send as e-mail
How to operate
Key Features
| Features |
|
| Storage Box | Yes |
Comfort
The Pocket Spring Dual comfort share the general composition of the Pocket Spring models apart from the extra layer of hyper soft foam that gives these sofa beds an extra soft feel. This extra layer of luxury provides a soft seating comfort as well as a mattress recommended for everyday sleeping.
LAYER SPECIFICATIONS:
* Fabric
* Fiberfill
* High resilient foam
* Fiberfill
* Foam casing
* Pocket spring 10-12 cm
* Fibertex
* Metal mesh
* Rigid metal frame
| Comfort | Pocket Spring Dual |
| Comfort Type | Soft |
| Comfort Spring Height | 10 cm |
| OEKO-TEX foam | Yes |

| Description | The Cornila ottoman has a soft comfort, featuring a dual pocket spring composition that creates maximum comfort while sitting or lounging. Cornila features an integrated storage space which is easily accessed by lifting the top. An easy reachable and spacious storage space to hide away throws, cushions, books or any everyday clutter. Use the Cornila ottoman with our sofa bed models Osvald and Tripi and it can double as a chaise lounge. Cornila is a pure upholstery design that conveniently optimize space and when used as a lounger in connection with any of the above-mentioned sofa models, Cornila provide an extended seating or lounging comfort without compromising the overall style and appearance of the sofa. Used on its own it can function as an ottoman or as a freestanding, single seat. Ideal for any home which requires more space or storage. |
| Maximum Supported Weight | 110 kg |
| Gap From Floor To Base | 0 cm |
| Care Guide Description | Read through our care and maintenance guide to increase product longevity and ensure a well preserved Innovation Living product. If you have any questions about maintenance of your Innovation Living product, you are always welcome to contact your dealer, who will be happy to assist and guide you. |
| Download English Care Guide | Download |
| OEKO-TEX foam | Yes |
| OEKO-TEX Foam Description | Our foam is certified according to OEKO-TEX® Standard 100, meaning it has been tested for harmful substances and complies with strict limit values for chemicals that may be hazardous to health. The certification ensures that the material has been evaluated according to international requirements for human health and is suitable for use in products with close contact to the skin. |
Sofa
| Seat Height | 45 cm |
| Storage Width | 58, 5 cm |
| Storage Depth | 65 cm |
| Storage Height | 15, 5 cm |
Bed
| Mattress Height | 23, 5 cm |
| Gap From Floor To Base | 0 cm |
| Size | 75 x 75 cm |
Design by Emil Højfeldt & Per Weiss 2018
The Danish designer Per Weiss is the Chief Design Officer at Innovation LivingTM. He has been a part of Innovation LivingTM since 1989 and is the driving force behind the constant creative development of the collections.
Based on the Scandinavian design tradition, Per is always striving to create durable designs that reflect zeitgeist - attractive designs that will make a positive difference in everyday life.

| Warranty | 5 Years Warranty |
| Warranty Description | Innovation Living designs undergo rigorous testing to ensure they meet the highest quality standards and comply with both European and global regulations, enhancing durability, stability, and safety. Read more about our quality and warranty here. |
| Download Warranty PDF | Download pdf here |

Works well in combination with



